گیک فارسی

نوشته های یک گیک فارسی از فعالیت ها ،‌ علاقه مندی ها و نقد هایش

«شبکه اجتماعی» ، فیلمی که برای برنامه نویسان وب جالب و تأثیر گذاره

نویسنده:
10 دسامبر 14

من خیلی کم به یاد دارم که فیلمی را بیش از دو بار دیده باشم. هر اندازه هم که یک فیلم هیجان انگیز و از نظر من خوب بوده باشه همیشه همون یکبار کفایت میکنه. اما همیشه استثناء وجود داره و در این مورد فیلم The Social Network یک استثاء هست. دلیلش این نیست که برای هشت رشته نامزد اسکار شده و در سه رشته هم برنده اسکار شده. مهم نیست کارگردانش David Fincher هست که دو تا اسکار داره و شاهکار هایی مثل Fight Club و Se7en توی کارنامش هست. مهم نیست شخصیت‌ خاص و مشهوری مثل Justin Timberlake در فیلم بازی میکنه.

شبکه اجتماعی

هیچکدوم از مواردی که ذکر کردم در اینکه من این فیلم را چهار بار دیدم تأثیر گذار نیست. بلکه مهم اینجاست که این فیلم داستان شکل‌گیری یکی از موفق ترین کسب و کار های اینترنتی و برنامه نویس خالق اون را روایت میکنه. من اصلاً کاری به خود Mark Zuckerberg و روابط عاطفی ، شخصیتی و مشکلات حقوقی که توی این فیلم برجسته هست ندارم بلکه تا حالا هیچ فیلم موفق هالیوودی که تا این حد به حال و هوای رشته نرم‌افزار و برنامه نویسی وب نزدیک باشه ندیده بودم.

از نظر من و شاید بسیاری از همکاران من بهترین سکانس های این فیلم از ورود Mark Zuckerberg به خوابگاه کرکلند در دانشگاه هاروارد و وبلاگ نویسیش در مورد Erica Albright تا پایان جریان راه اندازی سایت Facemash.com (میخواستم در موردش بنویسم اما شاید کسانی باشند که هنوز فیلم را ندیدند و نمیخوام Spoiler بدم) هستش.

علاوه بر جذابیت های فنی برنامه نویسی و هک (البته در سطح پایین ، چون همین خیلی سطح پایین هم برای بسیاری از بینندگان غیر قابل فهم بوده) نکته مهم دیگه روند موفقیت یک کسب و کار اینترنتی هست که به خوبی در این فیلم آشکاره. محیط و حال و هوای دانشگاه هاروارد هم برای من بسیار جالب بود و افسوس که در اون سن و سال وقت ، جوانی و زندگیم را توی دانشگاه آزاد هدر دادم.

اگه در حال تحصیل در رشته نرم‌افزار هستین یا برنامه نویس هستین یا بهتر از همه برنامه نویس وب هستین بعید میدونم فیلمی به موفقی و خوش ساختی چنین اثری در رابطه با رشته کاریتون پیدا کنید. پس حتماً این فیلم را ببینین.

10 پیام برای «شبکه اجتماعی» ، فیلمی که برای برنامه نویسان وب جالب و تأثیر گذاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.