گیک فارسی

نوشته های یک گیک فارسی از فعالیت ها ،‌ علاقه مندی ها و نقد هایش

نگاهی به تیم ملی ایران در جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹

نویسنده:
۸ بهمن ۹۷

برخلاف دوره گذشته که آزادتر بودم و می‌تونستم برای هر بازی نقد بنویسم نه تنها این دوره تا این مرحله یعنی نیمه ‌نهایی نتونستم مطلبی بگذارم حتی برای بازی ‌های جام جهانی هم موفق نشدم به تیم ملی بپردازم.

اما موضوعات پیرامون تیم ملی توی این جام من را وادار کرده که حدود ۴ ساعت مانده به بازی با ژاپن مطالبی که به نظرم میاد را توی این پست با خوانندگان وبلاگم مطرح کنم.

آیا تیم ملی با کیروش پیشرفت داشته؟
خیلی باید آدم بی انصافی باشی که دو دوره صعود پشت سرهم و بی دردسر به جام جهانی و بازی قابل دفاع در مقابل تیم‌هایی مثل آرژانتین ، اسپانیا و پرتغال را دیده‌باشی و سیستم‌ متفاوت و فکر شده توی مسابقات مختلف را با تیم ملی تجربه کرده باشی و چندین سال متمادی توی قاره کهن در صدر جدول فیفا باشی و این همه موارد را نادیده بگیری و اظهار کنی که تیم ملی پیشرفت نکرده !!!

آیا رفتار کیروش و دستیارانش با رسانه و مردم درست بوده؟
من در مقابل این سؤال خیلی متعجبانه نگاه خواهم کرد ، من نمیفهمم چرا توی این مملکت به جای اینکه به تخصص و فرآیند و نتیجه توجه کنیم به موضوعاتی می‌پردازیم که خیلی نسبی و مربوط به خصوصیات شخصی آدم‌ها میشه !؟ جدا از رفتار‌های نامتقارن و گاه عجیب و غریب مدیران و مسئولین خودمون ،‌ آماده نکردن شرایط یکسان با دیگر قدرت‌های حتی قاره و عدم پیشرفت مناسب زیر‌ساخت های خودمون باید گفت اگه ما دنبال پیشرفت فوتبال ملی توسط سر‌مربی بودیم که بر اساس سؤال قبلی ، ما جواب گرفتیم و طرح موضوعات اخلاقی و شخصی آدم‌ها و اینکه چرا فلان مربی به فلان اسطوره یا مربی باشگاهی توهین کرده یا حرفش باب میل ما نبوده به نظرم اهمیت زیادی نداره و اگه قراردادی که بستیم نمیتونه از رفتار ناخوشایند سرمربی (از نظرما) ممانعت کنه نقص از خودمون در بستن چنین قراردادی بوده و نه اون مربی.

آیا تیم ملی توی این جام ملت‌ها موفق بوده؟
برای پاسخ دادن به این سؤال باید به مطالبی اشاره کنیم. اول اینکه قدرت‌های قاره یعنی ژاپن ، کره جنوبی ، استرالیا و عربستان اصلاً در حد و اندازه‌های خودشون نشون ندادن و به نظرم این جام ضعیف ترین جام برای اون‌ها بوده. در عوض تیم ملی ایران خیلی سرحال و قدرتمند با کمترین تغییرات نسبت به جام جهانی توی این مسابقات ظاهر شده و تا مرحله نیمه نهایی غیر از بازی با عراق که متوسط نشون داد بقیه بازی‌ها را با اقتدار کامل پشت سر گذاشته. اما موضوع دوم اینه که تیم ملی تا این مرحله که به ژاپن خورده مقابل هیچ یک از قدرت‌های قاره قرار نگرفته و بازی امروز معلوم میکنه نسبت به دوره‌های قبل که عموما توسط کره حذف شدیم آیا قادر خواهیم بود این بار و با توجه به بازی‌های نه چندان قدرتمند ژاپن از این سد هم عبور کنیم یا خیر؟! نکته سوم هم اینکه با توجه به قرعه خوب و ضعف رقبا که به آن اشاره شد این دوره بهترین شانس برای قهرمانی هست و امیدوارم این‌ بار قدرش را بدونیم و برای چهارمین بار قهرمان آسیا بشیم.

آیا باید کیروش حفظ بشه؟
با توجه به روند رو به رشد تیم ملی از یک دوره مسابقات به دوره دیگر به نظرم حفظ کیروش در اولویت هست مگر اینکه برنامه‌ریزی جدی‌تری برای آینده داشته باشیم و فقط به این خاطر که با کیروش به مشکل اخلاقی خوردیم نخواهیم اون را اخراج کنیم. که البته باید مربی بهتری را جایگزین کنیم نه اینکه عقب گرد داشته باشیم.

راه اندازی سرویس‌ دهنده شخصی Git

نویسنده:
۱ بهمن ۹۷

از وقتی با Git آشنا شدم خیلی علاقه‌ای به استفاده از Github و Gitlab و غیره حتی با توجه به آمار و امکانات جانبی که در اختیار میگذارن نداشتم و ترجیحم این بوده که Server اختصاصی خودم را داشته باشم. اینطوری بی‌نهایت پروژه با هر تنظیمات و امکاناتی که میخوام در اختیارم دارم. فقط موضوع هزینه هست که بعید می‌دونم حتی یک شرکت کوچیک مشکلی با ۳۰ یا ۵۰ هزار تومان هزینه در ماه برای خرید یک VPS خیلی عادی توی دیتاسنتر‌های داخلی داشته باشه! تا بدین شکل علاوه بر استفاده از Git بتونه سرویس‌های آنلاین دیگه‌ای را هم برای مجموعه خودش به صورت یک‌جا داشته باشه.

برای نصب Git روی سرویس دهنده دستور زیر را میزنیم:

sudo apt-get install git-core

حالا یک کاربر جدید برای Git ایجاد میکنیم:

sudo useradd git
passwd git

برای اینکه امنیت را در زمان استفاده از SSH بالا ببریم بهتره از طریق SSH Key Pairs روی سرویس دهنده خودمون Login کنیم. برای این کار با دستور زیر یک جفت Public Key و Private Key روی سیستم محلی خودمون میسازیم:

ssh-keygen -t rsa

این دستور ابتدا سؤال میکنه که کلید ها را توی چه مسیری ایجاد کنه که عموما مسیر پیش فرض ssh./~ خوبه اما میتونین هر مسیر دیگه‌ای را بهش بدین (جالب نیست چون زمان ssh زدن مجبور میشین آدرس Public Key را به دستور ssh بدین). همچنین ازتون میخواد که یک گذرواژه روی کلیدها بگذارین که دلخواه هست اما بهتره این گذرواژه را هم وارد کنید.

Private Key روی سیستم محلی شما میمونه ولی باید Public Key را روی سرویس دهنده خودتون به فایل ssh/authorized_keys./~ کنید که با دستور زیر خودکار انجام خواهد شد:

cat ~/.ssh/id_rsa.pub | ssh git@remote-server-ip "mkdir -p ~/.ssh && cat >>  ~/.ssh/authorized_keys"

حالا بعد از انجام این کار زمانssh از طریق جفت کلید لاگین انجام میشه و فقط در صورتی گذرواژه میخواد که روی کلید‌ها گذرواژه گذاشته باشین.

فرض میکنیم شما یک پروژه به نام myproject روی سیستم محلی دارین که میخواین اون را روی سرویس دهنده Push کنید.

با ssh از طریق نام کاربری git روی سرویس دهنده لاگین میکنیم (میتونین هم با root لاگین کنین و با دستور su کاربر را به git تغییر بدین.) و پوشه مخازن را در مسیر دلخواه ایجاد میکنید:

mkdir -p /home/git/repos

به پوشه ایجاد شده میریم:

cd /home/git/repos

مخزن را با دستور زیر ایجاد میکنیم:

git init --bare myproject.git

حالا روی سیستم محلی در مسیر پروژه myproject با دستور زیر این مخزن Remote را اضافه میکنیم(فرض بر این است که شما قبلاً مخزن محلی پروژه را ایجاد کرده‌اید و پروژه آماده Push شدن است):

git remote add origin ssh://git@remote-server-ip:port/home/git/myproject.git

در این مرحله با دستور زیر پروژه را روی مخزن Remote برای اولین بار اینطوری Push میکنیم:

git push -u origin master

سوئیچ u- به push میگه Tracking Information را Set کن تا در زمان Pull و Fetch نیاز به نام بردن از Branch نباشه. اگه توی دستوراتتون Branch را میزنین نیاز به این سوئیچ نیست.