گیک فارسی

نوشته های یک گیک فارسی از فعالیت ها ،‌ علاقه مندی ها و نقد هایش

اختصاص Subdomain به کاربران (مانند وبلاگ ها) و تشخیص کاربر از طریق URL

نویسنده:
۳ دی ۹۴

یکی از سؤالاتی که خیلی اینطرف و اونطرف بهش بر خوردم این قابلیتی هست که وبلاگ ها و برخی سرویس های اینترنتی به کاربران می‌دهند و کاربر میتونه از طریف مثلاً آدرس user.domain.com به صفحه یا بخش مربوط به خودش دسترسی پیدا کنه.

نکته اصلی این هست که اکثر دوستان یا دسترسی به سرویس دهنده ندارن (در واقع سرویس VPS یا Dedicated ندارن) یا اینکه کلاً با تنظیمات Apache و سرور های دیگه ای آشنایی ندارن. راستش برای راه اندازی چنین سرویسی اصلاً نیاز به سرویس دهنده اختصاصی نیست و روی سرویس های اشتراکی و Cpanel به راحتی میشه پیادش کرد.

برای این کار کافیه توی cpanel به بخش Domains > Subdomains برین و Subdomain ی به اصطلاح Wildcard بسازین که میشه domain.com.* و مسیر را هم پوشه Root وب سایت که عموما /public_html هست قرار بدین، حالا باید به قسمت Domains > Simple DNS Zone Editor برین و یک رکورد از نوع A به صورت .domain.com.* با آدرس IP سرورتون ایجاد کنید.

برخی مواقع باید کمی بهش وقت بدین تا DNS درست کار کنه و هر Subdomain ی را فراخونی کنید سایت اصلی باز بشه. بعد از اطمینان از این موضوع حالا کافیه ببینیم چه Subdomain ی فراخونی شده و بر اساس اون ص مورد نظر را به کاربر نشون بدیم ، هم از طریق htaccess. میشه و هم PHP که به نظر من توی این سناریو ها نسخه PHP کار را حل میکنه :

$user_name = array_shift((explode(".",$_SERVER['HTTP_HOST'])));

دوستانی که ترجیح میدن با htaccess. کار را یکسره کنن :

RewriteEngine on
RewriteBase /
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?[^.]+\.example\.com.*$
RewriteRule (.*) /$1 [L]

نقدی بر طراحی واکنش گرا (Responsive)

نویسنده:
۱۶ آذر ۹۴

من شاید در مورد خیلی از مباحث وب با بسیاری از همکاران هم اندیش نباشم اما عموما اهل ساز مخالف نیستم و کاری را انجام میدم که به نظرم درسته. اما داستان طراحی واکنش گرا دیگه داره از حد و اندازه خودش فراتر میره و دوستان و همکاران زیادی جوگیر شده اند.

طراحی واکنش گرا

ابتدا میخواستم در مورد نقاط ضعف و در مذمت واکنش گرایی بنویسم اما به نظرم اومد شاید اصل قضیه برای خواننده روشن نشه و فکر کنه مثلاً چون من طرح Responsive دوست ندارم یا در پیاده‌سازی چنین طرحی ناتوان هستم ازش بد میگم. پس تصمیم گرفتم کلاً وارد جزئیات اصول طراحی و نکات مرتبط با اون نشم و بحث را ببرم روی مفهوم و اینکه اصلاً طراحی واکنش گرا چیه ؟! چرا انقدر حرف ازش زیاده !؟ و آیا انقدر که روش تمرکز میشه اهمیت داره !؟ و نظر من چیه ؟!

طراحی واکنش گرا چیه ؟!
واکنش گرا به نوعی از طراحی میگن که تجربه بهینه در نمایش ،‌ برقراری ارتباط (کنش متقابل یا همون Intercation) و پیمایش سایت را در دستگاه‌های مختلف با ابعاد و رزولوشن های متفاوت در اختیار کاربر قرار بده.

تکنیک اصلی در پیاده‌سازی چنین طرح هایی استفاده از Media Query ها در CSS3 ، استفاده از Layout های شناور و عکس‌های Resize شده و Flexible و … هستش. پس اگه شما با تشخیص نوع دستگاه بخش‌هایی را اضافه و حذف میکنید یا محتوا را کلاً تغییر میدین دیگه توی مبحث واکنش گرایی از نظر من قرار نمیگیرین و شما دارین دو نسخه کامپیوتر و گوشی – تبلتی از سایت را طراحی میکنید. (خودمون را گول نزنیم‌!)

چرا انقدر حرف ازش زیاده !؟
از سال ۲۰۰۹ شاهد رشد فزاینده استفاده از گوشی های هوشمند و تبلت ها در سراسر جهان بودیم که البته این موج در سال‌ ۲۰۱۳ به ایران رسید. با ارائه اینترنت ۳G و ۴G در یکی دو سال اخیر و اضافه شدن خیل عظیمی از کاربران غیر تخصصی کامپیوتر که عموما یا به دلیل سن و سال در حیطه کامپیوتری ها نبودن یا تفریحی از کامپیوتر استفاده میکردن و به همراه اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی موبایل بیشتر وقتشون را با گوشی و تبلت سر و کلمه میزنن باعث شده تا استفاده از اینترنت و وب سایت‌های اینترنتی در بین مردم نفوذ بیشتری پیدا کنه.

وقتی حرف از گوشی و تبلت وسط بیاد بحث واکنش گرایی هم داغ میشه و اشخاص و شرکت های طراحی وب خواسته یا ناخواسته مجبور میشن در موردش حرف بزنن و بازاریابی کنن.

آیا انقدر که روش تمرکز میشه اهمیت داره !؟
جواب این سؤال به دو موضوع بر میگرده :
۱ -چند درصد از مخاطبین سایت از گوشی و تبلت برای نمایش وب سایت ما استفاده میکنن که به نظر من اگر این عدد کمتر از ۲۵ درصد باشه واقعاً توجیه اقتصادی نداره !

۲ – آیا طراحی واکنش گرا بهترین انتخاب برای عرضه خدمات و محصولات ما بر روی دو بستر کامپیوتر و گوشی موبایل هست یا به طور کلی باید نسخه متفاوتی که کاملاً برای موبایل بهینه شده در کنار نسخه کامپیوتری داشت ؟!

و نظر من چیه ؟!
من پروژه ها را به دو نوع کوچیک و پیچیده تقسیم میکنم. پروژه های کوچیک عموما طرح های ساده و جم و جور دارن و طراحی واکنش گرای اونها نه زحمتی داره و نه برای بازدید کننده تجربه کاربری بدی به همراه داره. اما پروژه های بزرگ و پیچیده که محتوای زیادی توی اون ها تولید میشه و برای رابط کاربری اونها به خاطر اهمیتی که تجربه کاربری داره به صورت جداگانه برنامه‌ریزی میشه قطعاً طراحی واکنش گرا را انتخاب نمیکنم و برای پشتیبانی از موبایل و دستگاه‌های کوچیکتر نسخه بهینه این دستگاه‌ها را در قالب وب یا نرم‌افزار مختص به اون ها پیشنهاد میکنم .

روز برنامه‌نویس!

نویسنده:
۱۵ آذر ۹۴

چند روز پیش بود که توی توییتر و شبکه‌های اجتماعی دیگه صحبت از روز برنامه‌نویس بود و همه از چپ و راست تبریک میگفتن ولی برام جالب بود چرا من حس میکنم چند ماه پیش هم در موردش و تبریکاتش جایی خونده بودم !!!

روز برنامه نویس

پس امشب تصمیم گرفتم یک تحقیق کوچیک انجام بدم ،‌ گویا این روز به پیشنهاد Valentin Balt و Michael Cherviakov در سال ۲۰۰۲ میلادی و با جمع کردن امضاء جهت به رسمیت شناختن این روز در کشور روسیه به عنوان روز برنامه‌نویسان به دولت این کشور ارجاع شده و ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۹ (جالبه که ۷ سال طول کشیده و کم از خودمون ندارن) توسط رئیس‌جمهور وقت مصوب و امضا شده.

این روز ۲۵۶ امین روز سال یعنی ۱۳ سپتامبر (یا ۱۲ سپتامبر در سال‌های کبیسه) هستش. اما جالب اینجاست همکاران وطنی میخوان ۲۵۶ امین روز سال شمسی یعنی ۱۰ آذر را توی تقویم رسمی کشور به عنوان روز برنامه‌نویس ثبت کنن. حتی سایتی برای جمع‌آوری امضا ساخته شده که میتونین شما هم ازش حمایت کنین.

البته من ترجیح میدم همون تاریخ میلادی در نظر گرفته بشه تا اینکه هر کسی بیاد به تاریخ خودش تبدیل کنه ! خلاصه با ۵ روز تأخیر روز همه برنامه‌نویس های خواننده وبلاگ من مبارک باشه و یادمون باشه اگه ما برنامه‌نویس ها نبودیم زندگی از اینی که هست خیلی سخت تر میشد پس به خودتون ببالید و عیش و نوش کنید و از همه مهمتر کد بزنید !

معرفی و نظر من در مورد فیلم The Great Debaters

نویسنده:
۱۱ آذر ۹۴

هر چقدر هم که آدم فیلم خوری باشی بالاخره باز هم یکسری از فیلم‌ها از دستت در میرن و «مناظره کنندگان توانمند» برای من از جمله همین فیلم‌ها هستش. جالب اینجاست که این فیلم‌ها عموما مورد اقبال هم بودن و مثلاً همین فیلم بعد از ۸ سال همچنان امتیاز ۷.۶ را توی imdb یدک میکشه.

مناشره کنندگان ماهر

وقتی اسم Denzel Washington وسط میاد انتظار ها بالا میره و وقتی دومین کارگردانی بعد از فیلم موفق Antwone Fisher هم بر عهده خودش باشه دیگه کولاکه. فیلم همچنین از بازی خوب Forest Witaker و پسرش هم بهره میبره و کلاً از Cast خوبی برخورداره.

داستان فیلم واقعی و در سال‌های ۳۶-۱۹۳۵ اتفاق میفته که پروفسر تولسون در کالج وایلی تگزاس اولین تیم مناظره مدرسه را حمایت و مربی گری میکنه. مناظره‌ها جنبه سیاسی و اجتماعی داره و با توجه به متن سنگینی که داره اما کلاً در طول فیلم بهتر و بهتر میشه ، گفتم که ۱۰ یا ۱۵ دقیقه اول فیلم بی خیالش نشین.

علاوه بر روایت اصلی فیلم و با توجه به مشکلات سیاه پوستان در طی اون سال‌ها و شکل‌گیری اتحادیه های سیاسی و اجتماعی ، فیلم دید خوبی نسبت به وضعیت سیاه پوستان و جامعه سیاهان آمریکا در اون سال‌ها به بیننده میده.