گیک فارسی

نوشته های یک گیک فارسی از فعالیت ها ،‌ علاقه مندی ها و نقد هایش

معرفی فیلم آسمان اکتبر یا همونOctober Sky

نویسنده:
۷ مرداد ۹۴

هر چقدر هم اهل فیلم و سینِما باشین همیشه فیلم‌هایی هستند که قبل از دیدنشون ممکنه نظر مثبتی نسبت بهشون نداشته باشین ولی وقتی فیلم را میبینید یکراست میره توی لیست بهترین فیلم‌هایی که دیدین و آسمان اکتبر برای من یکی از اون فیلم هاست.

آسمان اکتبر

فیلم که درباره یک داستان واقعی هستش در حال و هوای سال‌های ۱۹۵۹ ، جنگ سرد و رقابت‌های موشکی و فضایی پس از جنگ جهانی دوم در یک شهر کنار معدن زغال سنگ به نام Coalwood در ایالت ویرجینیا روایت میشه و فضای اون سال‌ها و شرایط سخت معدن و اهالی شهر خیلی خوب به نمایش در اومده اگرچه قهرمان داستان یعنی Homer Hickam کلاً در افکار دیگری سیر میکنه.

کارگردان فیلم Joe Jonston هست که من غیر از فیلم Jumanji فیلم خیلی خاص دیگه ای ازش سراغ ندارم اما بر خلاف کارگردان ، فیلم از بازی فوق العاده خوب بازیگرانی مثل Jake Gyllenhaal و Chris Cooper و Laura Dern بهره میبره که داستان درام فیلم را به خوبی به نمایش میگذارن و جالبه بدونین Jake Gyllenhaal در زمان بازی در این فیلم فقط ۱۹ سال سن داشته ولی به خوبی تونسته نقش خودش را ایفا کنه و یکی از بهترین بازی هاش را به نظر من ارائه کرده.

فیلم جوایزی را برده و در مراسمی هم نامزد بوده اما جوایز و نامزدی هاش خیلی هم معتبر نبودن و این برای من خیلی جای تعجب داره. آسمان اکتبر فیلم بسیار تأثیر گذاری هست و میتونه به راحتی نگاه به زندگی ،‌ رموز موفقیت ، مشکلات و سختی‌ها و خیلی مسائل دیگه را برای بیننده مطرح کنه. من که از فیلم خیلی خوشم اومد و بهش توی IMDB امتیاز ۹ دادم.

پیدا کردن فایل‌هایی که BOM دارن و طریقه حذف کردنشون

نویسنده:
۲۹ تیر ۹۴

همچنان یکی از چالشی ترین مباحثی که توی انجمن‌های PHP بهش بر میخورم خطای معروف Headers Already Sent هست که توضیحات مختصری توی این پُست در موردش دادم و اگه اون را بخونین متوجه میشین که وجود BOM یا همون Byte Order Mark یکی از مهمترین دلایلی هست که باعث به وجود اومدن این خطا میشه.

البته همیشه BOM باعث این مشکل نیست اما اگه بتونیم بفهمیم آیا فایلی توی پروژه ما هست که آلوده (کلمه درستی نیست اما برای این مطلب کاربردیه !) به BOM باشه خودش خیلیه ! خوب توی لینوکس که اصلاً نیاز به فکر کردن نیست و با یک جستجوی ساده به دستور زیر میرسیم :

grep -rlI $'\xEF\xBB\xBF' . --include \*.php

توجه : فرض بر این هست که دستور را وقتی در پوشه اصلی پروژه هستیم میزنیم (. [نقطه] توی لینوکس یعنی پوشه جاری)

اگه فایلی نبود که قطعاً مشکل از BOM نیست و اگه چند تا فایل بود هم میتونیم یکی یکی بازشون کنیم و دوباره بدون BOM ذخیرشون کنیم ،‌اما اگه تعدادشون زیاد بود خوب میشه نوشت :

find . -type f -name '*.php' -exec sed '1s/^\xEF\xBB\xBF//' -i.bak {} \; -exec rm {}.bak \;

البته ممکنه این فایل‌ها هم با وجود داشتن BOM دخالتی توی خطای صفحه مربوط نداشته باشن و باید دنبال مشکلات دیگه گشت.

واوو… داشت یادم میرفت ،‌ نمیدونم چرا همیشه فرض میکنم خوانندگان وبلاگ من تا حالا متوجه شدن ویندوز ابزار مناسبی برای توسعه وب نیست و مهاجرت کردن به لینوکس اما خوب چه میشه کرد ،‌ همچنان ممکنه دوستانی ویندوز را ترجیح بدهند !

در مورد ویندوز هم یک برنامه bomremover هست که کارتون را راحت میکنه و به راحتی میتونید فایل‌های php را از BOM پاک کنید :

bomremover.exe D:\www\myWebsite *.php

به طور کلی هر برنامه‌ای که بتونه محتویات فایل‌ها را بررسی کنه و بتونید بهش مقدار HEX بدین باهاش میشه BOM ها را جستجو و حذف کرد. مقدار BOM برای UTF-8 هم EF BB BF هستش و نرم افزاری که میدونم این قابلیت را داره Total Commander هستش.

اخطار جدید در apt-get update که بهش بر نخورده بودم

نویسنده:
۱۷ تیر ۹۴

بر خلاف ویندوز که من هیچ‌وقت سیستم را Update نمیکردم حالا یا کلاً مایکروسافت به خاطر Crack ی بودن ویندوز اجازه نمیداد یا کلاً Update های سنگین و در مواردی همراه با Bug و دردسر داشت اما توی لینوکس خیلی کم اتفاق میفته که بیش از ۳ روز بگذره و من مخازن را Update و Upgrade نکنم.

امروز که داشتم درخواست Update مخازن را میدادم در انتها با یک اخطاری مواجه شدم که مربوط به PPA نرم‌افزار Opera بود :

W: GPG error: http://deb.opera.com stable Release: The following signatures were invalid: KEYEXPIRED 1435908620 KEYEXPIRED 1435908620 KEYEXPIRED 1435908620 The following signatures couldn't be verified because the public key is not available: NO_PUBKEY 63F7D4AFF6D61D45

از خطا پیداتست که مشکلی برای رمزگشایی این Package به وجود اومده و کلید مورد نظر منقضی شده. بعد از کمی جستجو متوجه میشم که باید کلید جدید را برای ۶۳F7D4AFF6D61D45 با استفاده از دستور زیر بگیرم :

sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 63F7D4AFF6D61D45

بعد از واردسازی موفقیت آمیز کلید حالا میتونم دوباره مخازن را بروز کنم.

هدفم از نوشتن این تیپ موضوعات دو چیزه : اول اینکه بتونم راه حل را آرشیو کنم و در صورت لزوم در آینده به اون برگردم و دوم اینکه خوانندگان وبلاگ بدونن من هم با خطا های جدید و ناشناخته روبرو میشم اما مأیوس نمیشم و غر نمیزنم. با کمی جستجو ، هم چیز های جدیدی یاد میگیرم و هم مشکل را حل میکنم.