گیک فارسی

نوشته های یک گیک فارسی از فعالیت ها ،‌ علاقه مندی ها و نقد هایش

مطلب جالبی در رابطه با روز اول مدرسه

نویسنده:
۷ مهر ۹۳

داشتم وبگردی میکردم که به یک مطلب جالب بر خورد کردم که به شدت جای فکر کردن داره و باید عمیقتر نسبت به این موضوعات توجه کرد تا شاید نسل بعد از ما انسان های بهتری (از هر جهت) بشوند :

توجه : مطلب نقل از جایی هستش که امکان لینک دادن نبود و مطمئن نیستم در برنامه کلاه‌قرمزی دقیقا این گقتگو صورت گرفته باشه.

مجری: خب…روز اول مدرسه چطور بود؟
پسرعمه: طبق معمول افتضاح!
کلاه قرمزی: آقای مدیر دو ساعت تموم مارو سر صف نگه داشت زیر آفتاب شصتاد درجه واسمون سخنرانی کرد!
مجری: خب چی میگفتن؟
پسرعمه: چرت و پرت! میگفت درس خوندن شمارو خوشبخت میکنه!
مجری: خب راست میگن دیگه،فقط با درس خوندن میتونین پولدار شین
کلاه قرمزی: اتفاقاٌ پارسال هم گفته بود پول خوشبختی نمیاره!
مجری: خب شما وقتی درس بخونین و یه مدرک تحصیلی خوب بگیرین ارزشتون پیش بقیه بیشتر میشه
پسرعمه: آخه دو سال پیش هم گفته بود ارزش آدما به مدرک تحصیلیشون نیس!
مجری: بالاخره مدرک لازمه
کلاه قرمزی: جالبه سه سال پیش هم گفته بود شما نباید واس مدرک درس بخونین!

اقتدار و آقایی قهرمانان کشتی ایران در آسیا

نویسنده:
۷ مهر ۹۳

بیش از یک هفته هست که بازی‌های آسیایی شروع شدع ولی در کل من خیلی به این بازی‌ها که میشه گفت المپیک آسیایی هست علاقه‌‌ای ندارم و کلاً دنبال نمیکردم. اما دیروز و امروز روزهای خاصی بود و دلیلش هم رفتن کشتی‌گیران ایرانی روی تشک مسابقات.

یزدانی ، یکی از قهرمانان کشتی ایران

نمیدونم چرا ولی اصلاً کشتی برای شخص من یک چیز دیگست ، توی المپیک و بازی‌های جهانی هم کشتی با تمام ورزش ها برای من فرق داره و لذتی که در زمان زدن فنون و پیروزی‌های کشتی‌گیران ایرانی میبرم با هیچ ورزشی حتی فوتبال ، والیبال و وزنه‌برداری قابل مقایسه نیست. زمان دیدن کشتی خونم به جوش میاد و ضربان قلبم به شدت بالا میره و از دیدنش کلی لذت میبرم. امروز هم که کشتی‌گیران آزاد کولاک کردند و توی ۱۵ کشتی (اگه اشتباه نکنم)۱۴ تاش را بردیم و عزت‌الله اکبری هم با ناداوری نقره گرفت.

امروز کشتی‌های آزاد علاوه بر زیبایی که داره یک نکته خیلی دلچسب داشت و اونم این بود که کره‌ای ها به هر دری که زدند و با هر ناداوری آشکاری که کردند باز هم شکست خوردند و به فینال نرسیدند. امیدوارم این کشتی‌های خوب در فرنگی هم ادامه پیدا کنه که مخصوصاً منتظر کشتی‌های عبدولی هستم.

یک تشکر هم کلاً از جویباری ها بکنم که خیلی برای کشتی ایران افتخار کسب کردند و بی منت زحمت میکشند همینطور ملایری ها و آذری ها. دست همه شما درد نکنه. ایران با اتحاد اقوامش زیبا و قدرتمند هستش از من فارس تا اعراب جنوب ،‌ آذری ها ، کرد ها ، سیستانی ها ، بلوچ ها ، مازنی ها ، گیلکی ها ، لر ها و … که همه ایران سرای من است.

سپاهان با این نتایج و بازی به کجا می‌رود ؟

نویسنده:
۴ مهر ۹۳

اگر فصل گذشته کسی از من سؤال میکرد که بهترین مربی و تیم کدامند پاسخی جز فرکی و فولاد نمیدادم. فولاد به اندازه‌ای خوب و روان بازی میکرد که قهرمانی حقش بود. در سمت دیگر من زیاد از نوع بازی سپاهان که با مربیگری کرانچار همراه بود راضی نبودم و تعویض‌های بد و انتخاب های بد ترش در برخی از پست های بازی را اصلاً دوست نداشتم.

قرکی

ابتدای این فصل سپاهان سه بازی طوفانی انجام داد و فوق‌العاده بود. هیچ جایی برای انتقاد از کرانچار نبود و تیم هم به‌قدری خوب بسته شده بود که من جز قهرمانی در هر دو جام در حالی که امسال لیگ قهرمانان آسیا را هم نداشتیم متصور نبودم.اما به یکباره اتفاقی رخ داد که از تیمی مثل سپاهان اصلاً انتظار نمیره. اعلام کناره‌گیری کرانچار در حالی که نتایج این فصل خیلی بهتر از دو فصل قبل بوده وتیم کرانچار همیشه در طول لیگ بهتر و بهتر میشده. بدتر اینکه اصلاً این کناره‌گیری منطقی و طبیعی نبود و باشگاه هم با هواداران صاف و صادق نبود.اما جایگزینی که اعلام شد دهن هواداران را بست. فرکی با سابقه ای که از خودش مخصوصاً توی فولاد سال پیش نشون داده بود و روز های خوبی که سپاهان با مربی های ایرانی مخصوصاً قلعه‌نویی داشته امید ها را زنده نگه داشت.

بازی اول روبروی پدیده بدون اینکه فرکی روی نیمکت بشینه با یک برد به نظر من شانسی همراه بود در حالی که من بازی را مستقیم ندیدم و گوشه‌هاییش را توی برنامه نود دیدم. اما در بازی دوم که در اصفهان و با همراهی فرکی در کنار میدان بود و من مستقیم دیدم و سپاهان لیاقت برد داشت با نکات جالبی همراه بود. مهمترین نکته استفاده از شجاع خلیل‌زاده در پست غیر تخصصی هافبک دفاعی بود. دفاع چهار نفره که با اومدن حاج‌صفی به جناح چپ و ووریا غفوری به سمت راست همراه بود و به دلیل نفوذهای دفاع های چپ و راست ضد حمله بد میخوردند که توی یکی از این ضد حمله ها سپاهان گل خورد. بازی خلیل زاده اصلاً توی هافبک دفاعی خوب نبود. خلیل‌زاده خیلی راحت پشت محوطه خطا میده ، پاس هاش یا اشتباهه یا توسط بازیکنان حریف قطع میشه و تنها شاخصه هافبک دفاعی که داره درگیری هستش و بس. نکته بد دیگه ای که توی این بازی بود اصرار بازیکنان سپاهان به سانتر از جناحین و بازی علی اصغری بود که شاید ۶ یا ۷ سال بود چنین بازی بی‌هدف و فوتبال فارسی از سپاهان ندیده بودم. به هر حال اون بازی با یک تساوی در حالی که حق سپاهان قطعاً برد بود تموم شد.

اما بازی امروز در مقابل تراکتورسازی به مراتب بد تر از صبا بود. بازی کردن پریرا در سمت چپ ، تکرار بازی خلیل زاده در هافبک دفاعی ، استفاده از شریفی در حالی که تازه از بازی‌های آسیایی اومده و قطعاً روحیه جالبی نداره در نوک حمله. نیمه اول که اصلاً خوب نبود. در نیمه دوم سپاهان گل مشکوک به آفساید زد و پیش افتاد اما من یکدفعه متوجه حضور پاپی در میدان شدم. بازیکنی که اصلاً و ابداً لیاقت پوشیدن پیراهن سپاهان را نداره و تا حالا سپاهان از عملکرد بدش خیلی ضربه خورده. از همه جالب‌تر هم این بود که داشت سمت راست دفاعی جلوی ووریا غفوری بازی میکرد اما به خاطر حملات تراکتورسازی توی دفاع هم شرکت داشت (بازیکن چپ پا در سمت راست و درخواست های دفاعی از بازیکنی که نه قدرت بدنی داره نه پاهاش یک توپ مستقیم میتونه بزنه) نکته عجیب دیگه تعویض جای بازکنان توی زمین بود. پریرا و خلعتبری و محرم و شریفی خیلی جاشون را عوض میکردند که قطعاً این تاکتیک جدید جناب فرکی بود. زمان زیادی از نیمه دوم نگذشته بود ، حدود دقیقه ۷۰ بود که با یک کرنر مسخره و اشتباه آقای پاپی و گل به خودی بازی برده به تساوی کشید. بعدش هم به‌ قدری سپاهانی ها توپ خراب میکردند (مخصوصاً خلیل زاده) و الکی جاشون را عوض میکردند (حتی سوکای هم که دقیقه ۸۲ اومد به زمین لحظاتی داشت سمت راست بازی میکرد در حالی که چپ پا هستش) که هیچ امیدی به برد نبود و آخر مساوی شد.

من نمیدونم فرکی داره چیکار میکنه اما این تاکتیک‌هایی که برای سپاهان در نظر میگیره قطعاً جواب نمیده. سپاهان خیلی ساله بازی روی زمین میکنه و بازیکن ها هماهنگی زیادی با هم دارند و این تعویض پست های خنده‌دار در حین بازی یا سانتر های علی اصغری قطعاً به درد سپاهان نمیخوره. خدا رحم کنه به سپاهان که گویا گیر بد مربی پر ادعایی افتاده و تازه داره تیم را محک میزنه و تاکتیک عوض میکنه. فقط میتونم متأسف باشم از این وضعیت و اعتراض کنم به مدیر عامل باشگاه که با دخالت های بی‌جا و عدم مدیریت صحیح و در عوض به دنبال مصاحبه با خبرنگاران بودنش داره سپاهان را از مسیر درستش خارج میکنه.

به امید اینکه سپاهان به وضعیت خوبش در سال‌های گذشته مخصوصاً دو سالی که با قلعه‌نویی و مدیریت جناب آقای ساکت بود برگرده.

معرفی و نظر من نسبت به فیلم «چ»

نویسنده:
۳ مهر ۹۳

بالاخره امشب فیلم چ را دیدم ، فیلمی که مدت زیادی طول کشید تا از جشنواره فجر روی شبکه خانگی بیاد و من ببینم. از این جهت فیلم برام مهم بود که ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا هستش و من ایشون را یکی از بهترین کارگردان‌های ایران میدونم و فیلم‌های فوق العاده‌ای از جمله آژانس شیشه ای را کارگردانی کردند که از نظر من همراه با یکی دو فیلم دیگه شاهکار‌های سینمای جنگ مرتبط با ایران و عراق هستند.

فیلم چ

فیلم از همون ابتدا داد میزنه ساخته کی هستش ! مثل تارنتینو که اگه کسی فیلمی ازش ببینه میتونه فیلم‌های دیگش را تشخیص بده و در‌ واقع فیلم شناسنامه داره. بازیگرها به خوبی انتخاب شدند و در سطح فعلی سینمای ایران به خوبی ازشون بازی گرفته شده و بهترین بازی را از نظر من بابک حمیدیان و مریلا زارعی داشتند.

اما مهمترین نکته در مورد این فیلم این هست که چنین شاهکار جلوه‌های ویژه بصری توی تاریخ سینمای ایران وجود نداره و سکانس هلیکوپتر و کلاً نماهای شهر پاوه بسیار خوب اجرا شدند. این موضوع بسیار خوشحال کننده هستش که نشون میده اگه بخواهیم و از نیروی متخصص استفاده کنیم ساخت فیلم‌های با کیفیت و همراه با تکنولوژی روز خیلی هم دور از انتظار نیست. پس حتماً توصیه میشه موارد مربوط به پشت صحنه را هم ببینید.

اما تأسف کجاست ؟ تأسف اونجا هستش که من مطمئن هستم عوامل فیلم به حقشون نرسیدند و فیلم فروش واقعی خودش را قطعاً نکرده. نمیخوام بحث فاجعه بار سالن های سینِما یا نا امیدی که از سینمای ایران وجود داره و کلی مشکلات دیگه را وسط بکشم. ولی امیدوارم اگه کسی این مطلب را میخونه به من اعتماد کنه و بره فیلم را بخره (کپی نکنه) و سعی کنه گروهی و در جمع خانوادگی یا دوستان ببینه تا شاید باعث بشه بیشتر دیده بشه. یادمون نره سینِما امروز توی فرهنگ جامعه خیلی تأثیر گذار هست و حاتمی‌کیا قطعاً مثل خیلی‌ها تا اونجا که بتونه شعار نمیده و کار دستوری نمیکنه اگرچه شاید مجبور بشه رضایت برخی هم به شیوه‌هایی تأمین کنه.

به امید ساخت فیلم‌های بهتر و باز شدن مشکلات سینمای ایران.

اقدام نابخردانه شرکت ارائه دهنده خدمات ADSL صبانت

نویسنده:
۳۰ شهریور ۹۳

اگر از مشتریان صبانت باشین حتماً خبر دارین که از تاریخ ۱۹ شهریور ۹۳ یک تصمیم کاملاً اشتباه در این شرکت گرفته شده بر این اساس که حجم دانلود رایگان شبانه شما نبایستی بیش از دو برابر حجم تعرفه شما بشه. اگر هم قبل از این تاریخ تعرفه ای خریده باشین و زنگ بزنین که چرا سرعت من اومده پایین با وجود اینکه مجموع دریافتی که محاسبه کردین مربوط به قبل از ۱۹ شهریور و اعلام شما هست ، با اعتماد به نفس مثال زدنی براتون توضیح میدهند تازه شما به صبانت بدهکار هم هستید.

واقعا حماقت یک شرکت در طرد مشتری‌ها چقدر میتونه باشه !؟ من از سال ۸۵ مشتری صبانت هستم یعنی چیزی حدود نه سال. بعد از اعمال سانسور شدید در اینترنت و عدم ارتقاء سرعت اینترنت و کاهش هزینه‌هاش در کشور ، شاید تنها دلخوشی ما کاربران همین اینترنت رایگان شبانه برای دانلود باشه که حالا توسط شرکت مشتری مدار صبانت محدود شده.

متأسفانه تعرفه فعلی من شش ماهه هستش و نیمی از حجم و زمان مونده و تا مجبور نشم سرویسم را تغییر نمیدم اگرچه میدونم هیچ تضمینی نیست شرکت جدید هم از این دلقک بازی‌ها در نیاره و به جای محدود کردن مشتری پهنای باند بیشتری تهیه کنه. به هر حال اگه تا زمان پایان تعرفه خودم صبانت از حماقتش دست بر نداره قطعاً به شرکت دیگه ای مهاجرت میکنم.

تا الان که موج انتقاد از صبانت به شدت زیاد بوده و توی انجمن‌ها و وبلاگ ها دوستان کیبورد میزنند. اکثراً هم پیشنهاد میکنند کسی منتظر تغییر نمونه (راستش من تا حالا خیلی از خدماتش راضی بودم و کلی هم پول دادم برای تعرفه فعلی و تا پایانش صبر میکنم و اگر از شرکت جدید راضی باشم تحت هیچ شرایطی به صبانت بر نمیگردم حتی اگر ۲۴ ساعت رایگان اینترنت بده) و تحریمشون کنه تا درس عبرتی برای بقیه شرکت ها بشه. اما این اتفاق هیچ‌وقت نمیفته چون آدم‌های بی خیال توی این کشور کم نیستند و من هم جنمی از ارتش بیست میلیونی نمیبینم.

برای ثبت این اعلامیه تاریخی صبانت فریزش میکنم تا اگر حذفش کردند نتونند زیر بار این ننگ تاریخی نروند.

معرفی و نقد فیلم Her (او اشاره به زن)

نویسنده:
۲۹ شهریور ۹۳

فیلم Her از جمله فیلم‌هایی بود که چند بار توی imdb نظرم را جلب کرده بود ولی با خوندن توضیحاتش خیلی تمایلی به دیدنش پیدا نکردم. من را یاد اپیزودی از فصل دوم سریال Black Mirror مینداخت اما در کل بی خیالش میشدم.

فیلم Her

هفته گذشته که با بهترین دوستم داشتیم در مورد فیلم‌ها و سریال هایی که دیدیم و دنبال میکنیم صحبت میکردیم. به فیلم Her اشاره کرد و اون را یک فیلم بی‌نظیر قلمداد کرد. یادمه به سرعت از Margin Call صحبت به میون اومد و هر دو این فیلم را تحسین کردیم. با توجه به شناخت قبلی و اینکه سال‌های زیادی با هم فیلم میدیدیم و سلیقه های نسبتاً یکسانی داشتیم تصمیم گرفتم فیلم را بگیرم و ببینم.

خوب من توی این وبلاگ در مورد فیلم‌هایی که به نظرم خیلی خوب اومده و دوست دارم بقیه ببینند مینویسم ولی این بار قصد دارم در مورد این فیلم که بهش توی imdb نمره ۷ دادم بنویسم. بازیگر نقش اول فیلم یعنی خوآکیم فینیکس هیچ‌وقت بازیگر محبوب من نبوده و از بازی‌های زیر پوستیش خیلی خوشم نمیاد اما توی این فیلم محق دریافت جایزه اسکار هستش و خیلی خیلی خوب بازی کرده ولی در مورد کارگردان که اتفاقاً دو تا فیلم دیگه که چنگی هم به دل نمیزد یعنی Adaptation و Being John Malkovich دیده بودم همچنان نام امیدم و بعید میدونم فیلم‌های دیگه ای هم ازش ببینم.

داستان فیلم با توجه به همون سریال Black Mirror که اشاره کردم خیلی برام جالب توجه نبود و شاید اگه اون سریال را ندیده بودم بیشتر تحت تأثیر قرار میگرفتم. داستان فیلم من را خیلی یاد اولین تجربه‌ام در مورد Siri توی IPad انداخت که البته اون تجربه خیلی هیجان انگیز و خوب بود.
در کل من خیلی نتونستم با داستان فیلم ارتباط برقرار کنم چون شاید گیک باشم اما یک احمق غرق شده در دنیای مجازی کامپیوتر ها نیستم و روابط اجتماعی دو نفره (من آدم خیلی اجتماعی- گروهی نیستم) و واقعی را ترجیح میدم.

اگه سریال Black Mirror را ندیدین و از خوآکیم فینیکس خوشتون میاد و به گجت ها و پیشرفت‌های آینده دنیای الکترونیک و کامپیوتر علاقه‌مند هستین و میتونید یک فیلم درام تک شخصیتی با کلی دیالوگ و عشق و عاطفه را تحمل کنید پس این فیلم را بهتون پیشنهاد میکنم.

نصب و اجرای Firefox OS

نویسنده:
۲۸ شهریور ۹۳

به بهانه ارائه دو گوشی مبتنی بر Firefox در هند که خبرش را توی صفحه ف×ی×س×ب×و×ک Nixie Pixel خوندم تصمیم گرفتم چک کنم ببینم میشه Firefox OS را توی سیستم خودم نصب کنم ! مثلاً از طریق VirtualBox یا نه !؟

سیستم عامل فایرفاکس

پس از کمی بررسی توی گوگل متوجه شدم تست کردن این سیستم عامل مبتنی بر وب به قدری ساده هست که کاربرای خیلی خیلی مبتدی به راحتی میتونند نصبش کنند و توی محیطش بچرخند و امکاناتش را ببینند.

کافیه مرورگر فایرفاکس خودتون را باز کنید و به این صفحه برین و Addon یا همون افزونه مربوطه را نصب کنید. البته این افزونه حدود ۶۰ مگابایت حجم داره ولی به طور کامل میتونید Firefox OS را روی سیتم خودتون داشته باشین.

پس از نصب افزونه به صورت اتوماتیک و بدون نیاز به اجرای مجدد فایرفاکس شما به صفحه Simulator Dashboard خواهید رفت. دفعات بعدی که میخواهید به این صفحه برین باید از طریق Tools > Web Developer > Firefox Os Simulator اقدام کنید. توی این صفحه در قسمت چپ صفحه روی Stopped کلیک کنید تا توی یک پنجره جدید سیستم عامل فایرفاکس براتون باز بشه.

حالا مثل یک گوشی معمولاً با موس (به جای انگشتتون) با این سیستم عامل کار کنید. راستی گوشی جدیدی که توی هند با این سیستم عامل عرضه شده ۳۳ دلار قیمت داره که میتونید اینجا بیشتر در موردش بخونید.

نصب و حذف برنامه ها در Ubuntu

نویسنده:
۲۷ شهریور ۹۳

معمولاً خیلی‌ها که در Ubuntu تازه کار هستند برنامه‌ها را از Software Center نصب و حذف میکنند و شاید خیلی در مورد دستورات نصب و حذف برنامه‌ها یا پکیج ها نمیدونند. اما مواقعی پیش میاد که ما میخوایم برنامه‌ها را با دستوارت نصب یا حذف کنیم که از apt یا Advanced Package Tool استفاده میکنیم ، توی این پست از دو تا دستور این پکیج یعنی apt-cache و apt-get استفاده میکنیم.

Ubuntu و دیگر توزیع‌های لینوکسی از Repository ها یا مخازن برای نگهداری برنامه‌ها و در اشتراک گذاری اونها برای کاربران استفاده میکنند. نمیخواهم در مورد مخازن صحبت کنم ولی مثلاً اگه بخواهیم توی مخازنی که سیستم ما میشناسه دنبال برنامه یا package ی بگردیم از دستور زیر استفاده میکنیم :

apt-cache search [regex]

مثلاً میشه دنبال پکیج های مرتبط با php گشت :

apt-cache search php

حالا که پکیج مورد نظر را پیدا کردیم و میخوایم نصبش کنیم از دستور apt-get استفاده میکنیم :

apt-get install [package name]

پس جستجوی پکیج ها و نصبشون اصلاً کار سختی نیست. اما ممکنه پس از مدتی بخواهیم پکیجی را حذف کنیم. این را باید بدونیم که هر پکیجی شامل سه وابستگی هست ، خودش ، فایل‌های تنظیمات یا همون config و dependency ها یا پکیج های وابسته. پس ما دستوری نیاز داریم که خود پکیج و تنظیماتش را حذف کنه و dependency های اضافه نصب شده یا همون Orphaned Package ها را هم حذف کنه. شما با این دستور میتونید این کار را انجام بدین :

sudo apt-get --purge autoremove [package name]

این اطلاعات برای کسی که در جستجوی این مطلب باشه مفید هست ولی باید در مورد دستورات بیشتر بخونید تا بتونین در جای درست ازشون استفاده کنین. همیشه از دستور man برای اطلاعات بیشتر در مورد دستورات استفاده کنید.